Ewa Skrzywanek
Wrocław ze swoją wielokulturową i wielonarodowościową historią jest niezwykłym miejscem do ukazywania zmian zachodzących w Europie na przestrzeni wieków. Jak w soczewce skupia się tu wiel- ka historia europejska – cesarzy, królów, wojen, ale i ta mała dotycząca zwykłych mieszkańców tego miasta, historia Niemców – Żydów – Polaków. Mikrokosmos – jak w swojej książce określał Wrocław Norman Davies.
Przez pryzmat jednej kamienicy możemy pokazać uczniom nie tylko zmieniające się losy mia- sta, jego zniszczenie i odbudowę, ale i losy społeczności żydowskiej tak znaczącej dla Wrocławia, a przez szaleństwo nazizmu niemal całkowicie wyniszczonej. Udział w zajęciach w przestrzeni miej- skiej i na wystawie w Synagodze pod Białym Bocianem pomoże uczniom odkryć nie tylko nieznaną 37 historię, ale także poznać i zrozumieć mechanizmy, które doprowadziły do Holokaustu. Ta lekcja tragicznej historii nadal jest nieodrobiona i nienawiść, która przeradza się w ludobójstwo, daje co jakiś czas o sobie znać w różnych miejscach na świecie.
Scenariusz lekcji jest przeznaczony do realizacji w szkole podstawowej na lekcji historii lub na zajęciach z wychowawcą. Jest to propozycja zajęć warsztatowych, których poszczególne elementy można modyfikować, dostosowując je do odbiorców lub potrzeb nauczyciela. Scenariusz może być wyjściem do zajęć projektowych także dla szkół ponadpodstawowych poruszających tematykę dawnych i obecnych mieszkańców Wrocławia.
Warsztaty przeprowadzamy w formie zajęć terenowych na placu Solnym, a następnie w synago- dze na wystawie We władzy oszustwa: potęga propagandy nazistowskiej oraz przy I tablicy wystawy Nieukończone życia.