Katarzyna Cieplińska-Olejnik
Scenariusz jest przeznaczony do realizacji w szkole ponadgimnazjalnej i liceum 4-letnim na lekcji historii. Jest to propozycja zajęć warsztatowych, a poszczególne elementy można modyfikować, dostosowując je do odbiorców lub potrzeb nauczyciela.
Wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na temat sytuacji społeczno-ekono- micznej w II Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mniejszości narodowych. Warsztaty przeprowadzamy w sali dydaktycznej na terenie ekspozycji Nieukończone życia w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu, w której uczniowie wykonują polecenia stacjonarnie.
Zajęcia rozpoczynamy od zwiedzenia wystawy ze szczególnym uwzględnieniem tablic poświęco- nych propagandzie antysemickiej w III Rzeszy. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że zjawisko antysemi- tyzmu w dwudziestoleciu międzywojennym występowało w całej Europie, stanowiąc część progra- mu partii nacjonalistycznych, choć nigdzie nie przybrało tak okrutnego i tragicznego wymiaru, jak w III Rzeszy. Często też sprzyjała mu polityka władz państwowych, jak np. w Polsce w czasie rządów Chjeno-Piasta czy w okresie sanacyjnym. Celem zajęć będzie poznanie przejawów antysemityzmu w II Rzeczypospolitej, przyczyn społecznych, ekonomicznych i kulturowych tego zjawiska oraz jego wpływu na jednostkę oraz społeczeństwo u progu wybuchu II wojny światowej.